Barokowy styl we wnętrzach

Opublikowano: Wrz 21 2016 Autor: Bartosz Adamczyk
barokowe wnętrza

Barokowe wnętrza często kojarzą się nadmiernym przepychem dekoracyjnym, bogatym w liczne ornamentacje i złocenia. Zaczynając od baroku wczesnego w ok. 1620 roku, styl wnętrz zmieniał się i zmierzał w kierunku wyniosłej i bardziej monumentalnej formy. Barok dojrzały opierał się już na estetyce wystroju właściwego monarchii absolutnej. Kwintesencją był styl francuskiej regencji, zakończony ok. 1725 roku, znany powszechnie jako późny barok

Meble we wnętrzach barokowych

Powstawanie wnętrz w stylu barokowym, w zależności od okresu i odmiany, przebiegało często w bardzo różny sposób. Zawsze jednak liczyła się reprezentacyjność, którą poszczycić mogły się zarówno rezydencje wielkich władców, jak i dwory ziemiańskie oraz zwykłe, mieszczańskie domostwa. W znacznym stopniu barokowy styl we wnętrzach opierał się na umeblowaniu.

Ogromnych rozmiarów szafy posiadały rozbudowane gzymsy. Masywne stoły opierały się na ozdobnych, toczonych nogach; komody często charakteryzowały się wymyślnymi, falującymi kształtami. Łoża barokowe dekorowane były udrapowaną tkaniną z aksamitu lub adamaszku i posiadały baldachim, natomiast tapicerowane skórą lub tkaniną krzesła i fotele wyposażone były w podłokietniki i posiadały zdobiony, roślinny lub figuralny wzór obicia.

Wnętrza w stylu barokowym

Pałace wyposażane były w marmurowe podłogi z wymyślnymi wzorami, najczęściej w szachownicę. Układano również parkiet taflowy, a umeblowanie charakteryzowało się licznymi złoceniami i zdobieniami. Na ścianach najczęściej kładziono boazerię lub dekoracyjne kafelki. Ważną rolę pełniły dodatkowe ozdoby, takie jak gobeliny, złocone sztukateria i malowane plafony.

Podłoga w kamienicach i dworach wykonana była z płyt ceramicznych i kamiennych, a meble powstawały wyłącznie ze szlachetnego drewna. Ściany dworów miały przez to widoczne belki, jednak ozdabiano je malunkami oraz snycerką. Zarówno ogromne rezydencje, jak i skromne mieszczańskie chaty wyposażone były w piece, bardzo często posiadające fantazyjną kolorystykę i kształty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

O autorze

Dodaj komentarz