Drewniane wnętrza w ciepłych kolorach

Opublikowano: Lut 16 2019 Autor: Michał
drewniane meble w ciepłych kolorach

Drewno to bardzo atrakcyjny surowiec, który zupełnie zmienia oblicze wnętrza. Należy jednak uważnie dobierać proporcje podczas urządzania domu drewnianymi meblami, parkietem, czy boazerią. Możemy urządzić mieszkanie i mieć poczucie, że ma styl oraz oryginalność, jednak zastosowane praktyki dla innych mogą przywodzić na myśl kicz i tandetę. Jak łączyć odcienie drewna, by się przed tym ustrzec?

Ciepło góralskiego drewnianego wnętrza

Gdzie na własne oczy można zobaczyć, jak drewno rozgrzewa wizerunek nie tylko wnętrza domu, ale również jego zewnętrznych ścian i ogrodu? Oczywiście, że w górach. Ma to miejsce nie tylko podczas odwiedzania górskich schronisk na tatrzańskich szlakach, ale również w przypadku restauracji, pubów, sklepów z pamiątkami, a nawet supermarketów. Zdarza się, że ciężko znaleźć element wykończenia, czy mebel, który nie jest choć w połowie drewniany.
Chcąc samemu w ten sposób zagospodarować własną przestrzeń, należy mieć się jednak na baczności. Przestroga tkwi w proporcjach. Fascynacja drewnem nie może nas w całości pochłonąć. Należy zadbać o przystępną dla przestrzeni ilość drewnianych elementów. Jeśli będzie ich za dużo, mieszkanie może stać się zbyt przytłaczające, zwłaszcza gdy jego metraż jest mały. O ile góralskie chaty dziedziczone przez pokolenia w szafkach mają nawet drewnianą zaprawę stołową, to wcale nie oznacza, że taka aranżacja zda egzamin w nowoczesnych apartamentach w centrum Warszawy.

Góralski sposób na naturalne odcienie drewna

Tradycyjny podhalański sposób na utrzymanie naturalnego piękna drewna to oczyszczenie go octem z dodatkiem wody, następnie zakonserwowanie wywarem z czarnej herbaty, a na końcu wtarcie w nie mikstury z oleju oraz soku z cytryny. Podniesie to trwałość surowca i uwydatni jego ciepły odcień.
Niemniej należy pamiętać, że przyjmowanie w domu gości niesie dla drewnianych mebli dodatkowe zagrożenia. Nie chodzi oczywiście o to, by unikać tłumnych spotkań, a przeciwnie, by z powodzeniem traktować gości w myśl starodawnego powiedzenia „czym chata bogata”. Należy jednak zabezpieczyć odpowiednio drewniane elementy. Pokrycie mebli, balustrad, wykończeń, czy dekoracji, lakierobejcą ochronno-dekoracyjną zabezpieczy surowiec przed ewentualnymi uszkodzeniami, czy niechcianymi plamami. Co więcej, podniesie walory estetyczne drewna i nada mu odświeżenia. Więcej informacji znajdziecie w poradniku pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/cieple-odcienie-drewna-we-wnetrzach-najlepsze-inspiracje

O autorze

Dodaj komentarz