Jak dobierać kolory elewacji aby było estetycznie i praktycznie

Opublikowano: Wrz 25 2018 Autor: Michał
odpowiedni kolor elewacji

Jak wybrać kolory elewacji domu… To pytanie nie raz spędza sen z powiek zarówno projektantom, jak i przyszłym właścicielom budynku. Można oczywiście zdecydować się na rozwiązanie zachowawcze i pomalować całość na neutralną biel, delikatną żółć, wanilię lub beż. Takie jednak wyjście nie sprawi, że nasz dom będzie jedyny i niepowtarzalny. Niezawodnym sposobem na osiągnięcie takiego efektu są za to mocne, nasycone, kontrastowe barwy. Zwłaszcza w przypadku nowoczesnego budownictwa, które zwykle cechuje prostota i geometryczność bryły.

Jakie kolory elewacji domu?

Wybierając kolory elewacji domu trzeba pamiętać, że decyzja pociągnie za sobą nie tylko konkretne wrażenia estetyczne, ale również wpłynie na parametry użytkowe budynku. I to w dość dużym stopniu! Przede wszystkim odbije się ona na trwałości tynku, temperatura powietrza bowiem, zarówno niska jak i wysoka, powoduje spore naprężenia, które z czasem będą skutkować pękaniem i odpryskiwaniem części elewacji. Na szczęście, odpowiednio manipulując doborem kolorów można w dużej mierze zniwelować ten efekt. Najlepsze będą oczywiście te barwy, które posiadają duży współczynnik odbicia światła. Największy ma biel i wynosi on 100 %, najniższy czerń – 0 %. W oparciu o tę wiedzę projektanci radzą, aby wartość owa wynosiła nie mniej niż 40 %. A jeżeli już koniecznie chcemy pomalować część ściany na czarny lub kolor o podobnych właściwościach, najlepiej zastosować tynki o zwiększonej odporności na warunki atmosferyczne, akrylowe lub z dodatkiem włókna węglowego.

Jak łączyć kolory na elewacji

Poznawszy już najważniejsze praktyczne kryteria wyboru koloru ścian zewnętrznych domu, możemy przejść do kwestii typowo estetycznych. Tutaj trzeba pamiętać przede wszystkim o jednym. Decydując się na elewację w więcej niż jednym kolorze, nie można popaść w przesadę, w przeciwnym bowiem razie efekt końcowy będzie raczej jarmarczny niż oryginalny. Po pierwsze zatem, nie łączmy więcej niż 2-3 kolorów. Po drugie, nie przesadzajmy z ciemnymi barwami. Potraktujmy je raczej jako dodatek do podkreślenia jakiegoś detalu architektonicznego. Po trzecie wreszcie, dobierając farby, pamiętajmy, że bryła budynku, zarówno pod względem formy, jak i kolorystyki powinna wpasowywać się w otaczający krajobraz. I, co ważne, pod pojęciem „krajobraz” kryje się tu zarówno środowisko przyrodnicze, jak i sąsiednie budynki. Tylko bowiem biorąc pod uwagę wszystkie te kryteria uzyskamy naprawdę zadowalający efekt końcowy, na który przez lata będziemy spoglądać z satysfakcją.

Więcej oryginalnych inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/kontrastowe-kolory-na-elewacji-domu-najlepsze-zestawienia

O autorze

Dodaj komentarz