Jak łączyć kolory okien, elewacji i dachu – wszystko co trzeba wiedzieć

Opublikowano: Cze 14 2019 Autor: Michał

kolor elewacji do dachu

Świadome operowanie kolorami czyni budynek ciekawszym, przyjemniejszym dla oka i bardziej atrakcyjnym. Nie należy się zatem dziwić inwestorom, którzy już podczas projektowania domu, wybierają kolory dachu i elewacji. Ich przezorność jest najbardziej uzasadniona i pozwala osiągnąć jeszcze lepszy efekt wizerunkowy. Poza ścianami zewnętrznymi oraz pokryciem dachowym, pod uwagę warto jeszcze wziąć kolory stolarki okiennej, a także drzwi i bramy garażowej.

Zbliżone kolory dachu i elewacji

Operowanie różnymi odcieniami tej samej barwy to ostatnimi czasy popularny zabieg w wyposażaniu oraz wykańczaniu budynków. Podobny kolor dachu okien i elewacji początkowo może się wydawać niezbyt ciekawym rozwiązaniem. W praktyce przekłada się jednak na stonowany, elegancki projekt. Jeżeli kogoś nie przekonuje taki pomysł, powinien przetestować różne koncepcje w programie komputerowym, stosowanym przez architektów. Można też porozmawiać z przedstawicielem biura projektowego i poprosić o kilka wizualizacji. Do najmodniejszych kolorów należy obecnie szarość, w zasadzie trudno o barwę, która byłaby bardziej na czasie. Jasnoszare kolory okien i elewacji wieńczy na ogół nieco ciemniejszy dach w podobnej tonacji. Efekt nie jest nudny, wpisuje się natomiast we współczesne budownictwo, stawiające na prostotę oraz minimalizm.

Jaki dobrać kolor dachu i elewacji z nim kontrastującej?

Zastosowanie kontrastujących ze sobą barw jest alternatywą dla opisanych powyżej domów monochromatycznych. Oczywiście im bardziej nasycony kolor, tym powinno być go mniej. Szukający odpowiedzi na pytanie, jaki kolor dachu i elewacji wybrać, najczęściej decydują się na intensywne okna oraz ewentualnie bardziej wyraziste drzwi i bramy. Na ścianach i dachach dominują stonowane rozwiązania. I dobrze, w przeciwnym razie budynek traciłby harmonijny wygląd, nie mówiąc już o elegancji. Nowoczesne budownictwo bazuje na prostych formach, więc sposobem wyróżnienia nieruchomości często jest zastosowanie nietypowych barw. Jak dobrać kolor dachu i elewacji, aby wyróżniać się na tle sąsiadów, ale zarazem nie narazić się na śmieszność? Bardzo popularne czerwone i brązowe dachy łączy się ze ścianami o różnych odcieniach bieli. Do tego okna w naturalnym kolorze brązu. Te ostatnie będą też pasować do nowocześniejszego grafitowego pokrycia dachowego. Wybierając stolarkę okienną do nowoczesnego domu z płaskim dachem, warto zastanowić się nad wyrazistą kolorystyką. Okna nie muszą być w kolorze cukierkowego różu, ale ciepła żółć czy błękit mogą się sprawdzić. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/kolor-dachu-okien-i-elewacji-jak-efektywnie-dobierac

O autorze

Dodaj komentarz