Kanalizacja – zasady montażu

Opublikowano: Mar 10 2016 Autor: Dawid

Kanalizacja jest jednym z głównych elementów każdego gospodarstwa domowego. Oczywiście, istnieją pewne alternatywy, takie jak betonowe szamba, czy przydomowe oczyszczalnie, jednak w pierwszym przypadku szamba, mimo że są tańsze, stwarzają więcej problemów niż założenie sieci kanalizacyjnej. Przydomowe oczyszczalnie natomiast są rozwiązaniem o wiele droższym, dlatego większość ludzi ubiega się o przyłączenie do sieci kanalizacyjnej.
Prawidłowy montaż kanalizacji zapewni jej bezawaryjność, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości, umożliwiając bezproblemowe korzystanie z tej sieci przez wiele lat. Jakie zasady zatem należy stosować przy budowie domowej sieci kanalizacyjnej i jakich materiałów używać, by służyła nam ona przez długi okres czasu, będąc jednocześnie przyjazną dla środowiska?

Istotne zasady
Jedną z pierwszych zasad jest kładzenie sieci pod kątem spadkowym – dzieje się tak, gdyż kanalizacja korzysta naturalnie z 2-3% mocy grawitacji przy odpływaniu z rur, dlatego zastosowanie spadku przy kładzeniu rur umożliwia ściekom bezproblemowy odpływ. Zabrania się natomiast kładzenia rur kanalizacyjnych poziomo, co, nie trzeba chyba tłumaczyć, sprawiłoby wiele problemów w przypadku zapchania się rur. Trzyprocentowy spadek całej sieci umożliwia ciągły odpływ i przeszkadza w zapychaniu się całej sieci.
Kolejnym ważnym elementem w budowie sieci kanalizacyjnej jest dobór odpowiednich materiałów i wykorzystanie najlepszych jakościowo produktów, co także przełoży się na bezproblemowe użytkowanie kanalizacji. Pamiętajmy, by dobierać możliwie większe rury o średnicy minimum 45cm, zapobiegając tym samym ryzyko zapychania się rur. Materiał, z którego wykonywane są rury kanalizacyjne to polietylen – jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w procesie produkcji, charakteryzujący się dużą wytrzymałością oraz szczelnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
O autorze

Dodaj komentarz