Montaż płyt kartonowo-gipsowych bez tajemnic

Opublikowano: Paź 9 2018 Autor: Michał
montaż płyt kartonowo gipsowych

Płyty kartonowo – gipsowe to materiał wykorzystywany do budowy ścianek działowych oraz sufitów podwieszanych. Płyty te z powodzeniem mogą także zastępować tradycyjny tynk na ścianach. Ich duża popularność wynika przede wszystkim z tego, że są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Dodatkowo powierzchnia, którą uzyskuje się po zamocowaniu płyt, jest gładka i stanowi dobre podłoże dla płytek ceramicznych, farb lub tapet.

Jak wygląda montowanie płyt kartonowo gipsowych

Przed rozpoczęciem montażu płyt kartonowo-gipsowych na ścianach, należy odpowiednio przygotować podłoże. W przypadku nowych murów konieczne jest usunięcie nagromadzonego pyłu i kurzu. Stare ściany pokryte tynkiem należy dokładnie opukać w celu sprawdzenia ich nośności. Głuche miejsca trzeba skuć i wypełnić zaprawą renowacyjną. Odpowiednio przygotowaną powierzchnie należy zagruntować. Płyty kartonowo-gipsowe montuje się do ściany za pomocą kleju gipsowego. Miejsca łączeń płyn wypełnia się specjalną masą do spoinowania płyt i dodatkowo wzmacnia taśmą lub siatką. Zewnętrzne narożniki ścian wzmacnia się metalowymi profilami. Bardziej pracochłonny i trudniejszy jest montaż płyt na stelażu. Stworzenie stalowego stelaża, który będzie odpowiednio wypoziomowany, wymaga wprawy oraz zdolności manualnych. Przestrzeń wewnątrz stelaża najlepiej wypełnić wełną mineralną, która ociepli i wyciszy pomieszczenie. Płyty montuje się do stelaża za pomocą wkrętów, Spoiny oraz łebki wkrętów porywa się następnie szpachlówką gipsową, którą po wyschnięciu należy zeszlifować.

Wskazówki ułatwiające prawidłowe mocowanie płyt kartonowo gipsowych

Żeby montaż płyt kartonowo-gipsowych przebiegał sprawnie, warto przestrzegać kilku istotnych zasad. Podczas dobijania płyt do ściany należy zwrócić uwagę na to, by nie uszkodzić zewnętrznej warstwy płyty. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy bezpośrednio na utworzoną powierzchnię nakładana będzie farba. Płyty najlepiej dobijać do ściany gumowym młotkiem lub pacą. Mocując płyty do stelaża, należy pamiętać o prawidłowym wkręceniu wkrętów. Prawidłowo wkręcony wkręt nie powinien wystawać ponad płytę, ale nie może także rozerwać jej wierzchniej warstwy. Nieprawidłowo wprowadzony wkręt należy usunąć i wprowadzić w innym miejscu, a powstały otwór zaszpachlować. Niezwykle ważne jest, aby przed przystąpieniem do malowania lub tapetowania płytę kartonowo – gipsową starannie zagruntować. Dzięki temu farby i tapety będą dobrze przylegać do ściany. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na narożniki utworzone przez dwie płyty oraz miejsce łączenia się płyty z sufitem. Tylko dokładne wykończenie sprawi, że w miejscach tych nie będą pojawiać się mało estetyczne pęknięcia. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Acrylputz: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-przygotowac-sciany-przed-montazem-plyt-kartonowogipsowych

O autorze

Dodaj komentarz