Zacieki na drewnie – jak sie ich pozbyć

Opublikowano: Lip 29 2018 Autor: Michał
jak usunąć zacieki

Plamy i zacieki na drewnie mogą być bardzo kłopotliwe, szczególnie jeśli są bardzo widoczne. Możemy na szczęście pozbyć się ich w prosty sposób, bez używania żrących środków.

Plamy z wody

Plamy po wodzie są bardzo proste do usunięcia. Zaciek widoczny na drewnie jest spowodowany wilgocią, więc należy porządnie wysuszyć zalany fragment drewna. Możemy zrobić to za pomocą suszarki do włosów albo gorącego żelazka. Na zamoczonej powierzchni połóżmy bawełnianą ścierkę, a później rozgrzaną stopę żelazka lub nakierujmy strumień ciepłego powietrza z suszarki. Czekam aż cała wilgoć zniknie. Pamiętajmy, żeby nie wykonywać tej czynności zbyt długo, ponieważ drewno odkształca się na skutek wysokiej temperatury.

Plamy po gorącym naczyniu

Gorące naczynia potrafią zostawić ciemny ślad na drewnie. Aby je usunąć należy wetrzeć w ściemniałe miejsce mieszankę z oliwy z oliwek i soli. Najlepiej, aby pozostała na plamie co najmniej 3 godziny. Po tym czasie mebel lub blat drewniany możemy spolerować za pomocą bawełnianej szmatki.

Nietypowe plamy na drewnie

Mimo naszych starań często możemy rozlać alkohol lub kawę na nasz ulubiony, drewniany stolik. Starajmy się jak najszybciej zetrzeć plamę. Jeśli jednak pozostanie ślad po tym wypadku, warto użyć oleju lnianego. Podobnie postępujemy, kiedy na drewnie pozostanie klej. Atrament jest trudny do zmycia, ale pomoże nam w tym mleko oraz sok z cytryny, która ma działanie wybielająca. Ciemny ślad po kawie, który nie schodzi samą mokrą ściereczką, możemy potraktować jeszcze mydłem

Zacieki na drewnianej ścianie

Drewniane ściany i elewacje potrafią być kłopotliwe. Często przez wilgoć powstają na nich zacieki oraz plamy od wody. Można je usunąć za pomocą papieru ściernego. Później oczywiście drewno odpowiednio zabezpieczamy za pomocą lakieru. Do elewacji używamy lakieru odpornego na mróz i wilgoć, a do domu, lżejszego, który zabezpieczy drewno przed kurzem i wilgocią.
Aby na drewnie nie powstawały trudne do usunięcia plamy, warto przecierać je regularnie odpowiednimi środkami do pielęgnacji mebli drewnianych. Należy nanosić je na ściereczkę bawełnianą, a nie bezpośrednio na drewno, ponieważ mają one silnie rozjaśniające działanie i mogą wytworzyć plamy, zwłaszcza na ciemniejszych meblach. Dbajmy o nasze drewniane meble, pamiętając by przed położeniem na nich gorących naczyń położyć podstawkę lub serwetkę. Starajmy się również nie kłaść kubków z ciepłymi napojami bezpośrednio na blat stołu, czy stolika. Drewno nie lubi nagłych zmian temperatury oraz dużej wilgoci.

Więcej praktycznych informacji o tym jak pozbyć się zacieków z drewna znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-pozbyc-sie-zaciekow-na-drewnie-porady-eksperta

O autorze

Dodaj komentarz