Zasady impregnacji drewna

Opublikowano: Lip 15 2016 Autor: Bartosz Adamczyk
bejcowanie i lakierowanie drewna

Korzystanie z drewnianych surowców jest bardzo mocne. Naturalne wykończenie wnętrza odbija się na lepszym samopoczuciu domowników, co potwierdza mnóstwo branżowych raportów. Trzeba jednak rozpoznawać zasady impregnacji drewna, aby je właściwie wdrożyć, niezależnie od okoliczności.

Dlaczego warto w ogóle stosować techniki zabezpieczenia powierzchni drewnianych?

Wielu użytkowników drewnianych produktów zupełnie nie rozumie specyfiki tego naturalnego i bardzo popularnego surowca. Na jakich zagrożeniach powinieneś się skupić podczas wdrażania drewna? Przede wszystkim musisz uważać na grzyby, promieniowanie słoneczne, ryzyko zaprószenia ognia, nadmierną wilgotność. Dochodzą jeszcze bakterie, porosty czy mnóstwo owadów uwielbiających klimat drewna. Wskazane wyżej czynniki ryzyka stosowania drewna nie mają na celu odstraszenia cię od tego zakupu. Musisz zrozumieć, że inwestycja w drewno, to zawsze inwestycja w jego impregnację. Bez połączenia tych założeń nie da się osiągnąć założonej efektywności projektowania przestrzeni.

Sprawdzone założenia dotyczące impregnacji przestrzeni drewnianych

Impregnacja drewna wiąże się z produktami wodorozcieńczalnymi, olejowymi czy rozpuszczalnikowymi. Większość z produktów impregnujących drewno spełnia jedną lub wiele funkcji. Dobrze jest na początku zabezpieczyć drewno przed wszystkimi czynnikami długoterminowo, a później używać od czasu do czasu impregnatów jednofunkcyjnych. Impregnat jednofunkcyjny działa znacznie lepiej na określony czynnik ryzyka niż impregnat wielofunkcyjny, dlatego wszystko sprowadza się do analizy technicznej drewnianej inwestycji. W przypadku nakładania impregnatów lepiej użyć umiejętności specjalistycznych. W większości przypadków trzeba bowiem usunąć uszkodzone elementy i dopiero po takiej czynności nałożyć środek. Zasady impregnacji drewna są stosunkowo proste w zrozumieniu. Jeżeli jednak nie wiesz, z jakich środków skorzystać, zapytaj o zdanie producenta, z jakim nawiązujesz współpracę.

[Głosów:1    Średnia:4/5]
O autorze

Dodaj komentarz