5 sposób na dobre zagospodarowanie miejsca w kawalerce

Opublikowano: Lis 29 2017 Autor: Bartosz Adamczyk

Każdy marzy o własnym kącie. Zazwyczaj pierwsze mieszkanie to kawalerka o małej powierzchni, czyli pokój z kuchnią lub pokój z aneksem kuchennym i łazienka. Jednak mieszkanie o małym metrażu także może być funkcjonalne, a przy odpowiednik trikach może sprawiać wrażenie przestronnej przestrzeni.

Ograniczona liczba mebli

Przede wszystkim należy ograniczyć liczbę mebli do minimum, dlatego warto zastanowić się nad zabudową na zamówienie, która pomieści nasze wszystkie rzeczy i sprawi, że zaoszczędzimy dużo powierzchni. Dodatkowo, powinniśmy zadbać o to, żeby meble posiadały lekką formę. Bardzo dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju ażurowe konstrukcje, stoliki na cienkich nogach, lekkie krzesła, rozkładane sofy. Warto także zainwestować w lustra, które optycznie dodadzą każdej kawalerce dodatkowych metrów.

Podział na strefy

Bardzo ważne w fazie projektowania jest odpowiednie podzielenie przestrzeni na strefy. Zazwyczaj w kawalerce strefa odpoczynku jest połączona ze strefą spania. Potrzebna jest także strefa do pracy, którą zazwyczaj trzeba ograniczyć do małego biurka lub składanego blatu przymocowanego do ściany. Kuchnia powinna zawierać jak najwięcej szafek, najlepiej z błyszczącymi, jasnymi frontami, które optycznie powiększą wnętrze. Duża ilość szafek pomoże nam schować wszystkie sprzęty – dzięki temu wprowadzimy ład i porządek, które są bardzo pożądane przy małych powierzchniach ponieważ często to właśnie bałagan sprawia, że wnętrze wydaje się jeszcze mniejsze. W łazience sprawdzą się małe meble – mała pralka o niestandardowych wymiarach, mała umywalka, prysznic zamiast wanny.

Do podziału na strefy mogą być przydatne mobilne i lekkie parawany, które sprawdzą się o wiele lepiej w ciasnym wnętrzu, niż murowane ścianki działowe. Takie przepierzenia pozwolą na zachowanie intymności lub szybkie wydzielenia kąta do pracy.

Oświetlenie

Bardzo ważnym aspektem w trakcie projektowania jest dobór odpowiedniego oświetlenia i zadbanie o jak największy dopływ światła naturalnego, który optycznie powiększy naszą przestrzeń i nada jej lekkości. Dlatego też warto zamiast ciężkich i grubych zasłon wybrać cienkie, zwiewne materiały lub rolety, które zajmują mało miejsca.

Kolorystyka

Stawiaj na jasne i pastelowe kolory, które optycznie powiększają wnętrze i oddalają od siebie powierzchnie. Bardzo dobrze sprawdzą się odcienie szarości. Warto też postawić na jeden kontrastowy kolor – na przykład na jednej ze ścian, który nada naszemu wnętrzu indywidualnego charakteru. Po więcej porad dotyczących doboru kolorów w ciasnym wnętrzu zajrzyj na stronę: https://www.sniezka.pl/jak-wybrac-kolor/kolory-scian-w-kawalerce-inspirujace-aranzacje.

O autorze

Dodaj komentarz