Nowe mieszkanie i jakie oświetlenie dobrać?

Opublikowano: Sty 5 2016 Autor: Michał

Zakończenie remontu naszego mieszkania pozwoli nam wreszcie wprowadzić się. Zostało nam jeszcze tylko umeblowanie, dobranie dywanów albo wykładzin i… no właśnie, oświetlenie zawsze na końcu. Budowlańcy najczęściej sami ustalili, gdzie będą wyjścia prądu ze ścian, nie patrząc na to, czy takie oświetlenie będzie nam odpowiadać.

Czy jesteśmy w stanie sami poprawić wygląd mieszkania dzięki zastosowaniu lamp sufitowych, żyrandoli oraz abażurów?

Zasady modelowania światłem

Dekoratorzy wnętrz wiedzą w jaki sposób kierować światło, aby to wydobywało z otoczenia maksimum piękna. My jednak nie jesteśmy dekoratorami wnętrz (a przynajmniej tak zakładam), zatem musimy posiłkować się wiedzą innych.

W zależności od tego, jaką rolę pełni pomieszczenie, wybierzemy inne lampy sufitowe. Każda z nich daje inne efekty świetlne, a także jest inaczej zbudowana (nie poruszam tutaj tematu estetyki, ponieważ jest to kwestia zawsze indywidualnego wyboru).

Dla przykładu, jeśli chcemy wyposażyć nasz przedpokój w oświetlenie, zastanówmy się, czy w nim znajdują się jakiekolwiek szafy przesuwne czy też garderoba. Jeśli tak, to będzie to oznaczać, że potrzeba nam światła do grzebania w szafkach. Zatem lampy sufitowe o rozproszonym świetle będą jak najbardziej na miejscu.

Jeśli jednak korytarz będzie służył tylko i wyłącznie do przemieszczania się po nim, to lepszym rozwiązaniem będą lampki przypodłogowe. Zaczynacie rozumieć sens dobierania światła do pomieszczenia w zależności od jego pełnionej funkcji? Możecie teraz zastanowić się, jak wykonać oświetlenie dla pokoju gościnnego. Gotowi?

Ok, pewnie pomyśleliście, że w gościnnym przebywają goście, więc potrzeba mocnego oświetlenia do ogarnięcia całego pokoju. Jednak prawda jest taka, że w pokoju gościnnym najczęściej gościmy my sami przed telewizorem. W efekcie zapalanie całej baterii lamp sufitowych będzie sporo nas kosztować.

Zamiast tego wstaw lampki meblowe albo jeszcze lepiej – lampę stojącą z reflektorem skierowanym w sufit. Odbijające się światło sprawi, że całe pomieszczenie będzie oświetlone, a halogenowa żarówka z pewnością ucieszy twój portfel.

O autorze

Dodaj komentarz