Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

Opublikowano: Sty 24 2018 Autor: Michał
pokój rodzeństwa

Urządzanie pokoju dla rodzeństwa jest trudnym zadaniem, ale jeszcze trudniejszym się staje, gdy rodzeństwo jest w różnym wieku. Często się zdarza, że dziecko w wieku szkolnym zyskuje nowego lokatora, który z sypialni rodziców trafia do pokoju starszego brata czy siostry. Jak pogodzić te dwa odrębne i tak różne światy?

Przestrzeń skrojona na miarę

Małe dziecko potrzebuje miejsca do spania i do zabawy, starsze musi mieć jeszcze przestrzeń do nauki. Najlepiej kiedy w pokoju znajdą się dwa łóżka, ponieważ młodsze dziecko wcześniej kładzie się spać, a starsze, z wiekiem, coraz mocniej będzie zaznaczało swoją odrębność. Nawet najbardziej zgrane rodzeństwo, potrzebuje chwili dla siebie, zwłaszcza wieczorem. W wysokich mieszkaniach można zaaranżować antresolę, dzięki której dzieci zyskają oddzielne kąty. Biurko dla starszej pociechy warto odgrodzić, chociażby prowizorycznym parawanem lub zasłonką. Dziecko zyska przestrzeń, w której będzie mogło się skupić. Strefę zabawy najlepiej zaplanować w jak największej odległości od biurka starszaka. Nie należy zapominać, że młodsze dziecko może nieumyślnie zniszczyć wartościowe przedmioty, należące do starszego. Dlatego zadbajmy o to, by w pokoju znalazły się szafki niedostępne dla rączek malucha.

pokój rodzeństwa

Ważne meble w pokoju rodzeństwa

Nie tylko łóżka i biurka pełnią istotną rolę w dziecięcym pokoju. Bardzo ważnym elementem jest szafa, w której zmieścimy wszystkie ubrania naszych pociech. Jeżeli chcemy efektywnie zagospodarować przestrzeń, zdecydujmy się na szafę pod wymiar. Niech każde dziecko ma swoją część mebla – własne półki i szuflady, w których pilnuje porządku. Warto też zadbać o regał lub skrzynię, w których umieścimy zabawki. Bardzo praktyczne są także plastikowe pojemniki na zabawki, ułatwiające przechowywanie drobnych gadżetów. Po napełnieniu można ustawiać je, jeden na drugim lub chować pod łóżkiem. Więcej pomysłów na zagospodarowanie dziecięcego pokoju , można znaleźć w poradniku Śnieżki – Pokój rodzeństwa.

O autorze

Dodaj komentarz