Jak walczyć z plamami na ścianach?

Opublikowano: Maj 24 2016 Autor: Bartosz Adamczyk
kobieta czyści ściany

Każdy z nas chciałby cieszyć się pięknym wnętrzem przez długi czas. Odkurzamy dywany, myjemy podłogi i okna, ścieramy kurze. Często jednak zapominamy o jednej rzeczy – o utrzymaniu czystości ścian. Czasami jedna plama może skutecznie zepsuć cały wystrój naszego mieszkania.

Zanim przystąpisz do czyszczenia

W pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się jaką farbą jest pomalowana ściana, na której pojawiło się zabrudzenie. Każdy rodzaj farby może zareagować odmiennie na działanie substancji myjącej, a nawet na kontakt z wodą. Powierzchnię pokrytą farbą lateksową lub akrylową możemy umyć miękką ściereczką, nasączoną w wodzie i płynie do naczyń. Niestety inne farby mogą źle zareagować na kontakt z wodą – w miejscu przetarcia może pojawić się smuga, a kolor farby może zostać na tkaninie. W takim przypadku możemy spróbować przetrzeć brud suchą szmatką.

Poznaj sposób na plamy

Możesz spróbować zastosować domowe sposoby. Przykładowo ślady brudnych rąk, czy odbite podeszwy obuwia możesz usunąć zwykłą gumką do ścierania albo mieszanką sody oczyszczonej i wody. Jeśli na ścianie pojawi się tłusta plama, nie czekaj, tylko od razu przetrzyj ją wilgotną szmatką nasączoną w skrobi ziemniaczanej. Na tłuste plamy świetnie sprawdzi się również chleb, roztwór z amoniaku oraz benzyna lakowa.

Jeśli chcesz ułatwić sobie utrzymanie porządku w domu, to przy następnym malowaniu zadbaj o zakup dobrej jakości plamoodpornych farb. Zwróć uwagę, by były one hydrofobowe i wysoce zmywalne. Możesz również zdecydować się na nowoczesne farby ceramiczne, które są całkowicie odporne na przyleganie kurzu i brudu, a także trwałe. Nawet po kilku myciach powierzchnia pozostaje niezmieniona pod względem barwy i struktury.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
O autorze

Dodaj komentarz