Uzyskanie dużych powierzchni pod dachem

Opublikowano: Cze 24 2018 Autor: Bartosz Adamczyk

W infrastrukturze budowlanej naszego kraju, dotyczącej budowli użytkowych, dominują stacjonarne konstrukcje, budowane na głębokich fundamentach ze zbrojonego stalą betonu. Ich wykonanie jest czasochłonne, nierzadko bardzo skomplikowane i stosunkowo drogie. Nie tylko, jeżeli weźmiemy pod uwagę projekt i materiały do tego użyte, ale i opłacenie licznej, fachowej i niefachowej siły roboczej. Inaczej natomiast wygląda zagadnienie, jeżeli chodzi o hale wykonane ze stali, które, aczkolwiek nie w każdych warunkach i nie wszędzie mogą funkcjonować, tak zdarza się, że są i alternatywą dla standardowych budynków o podobnych gabarytach użytkowych, a bywa, że i jedynym, słusznym i możliwym rozwiązaniem.

Idealne rozwiązanie – hala stalowa!

Taka budowla powstaje przede wszystkim szybko i przy minimalnym udziale ludzkim. Oczywiście hale wielkie potrzebują wsparcia logistycznego w postaci dźwigu, rusztowań i odpowiedniej ilości i jakości wykwalifikowanych rąk, ale znacznie mniej niż podczas zwyczajowej budowy, gdzie używa się elementów z gazobetonu, czy cegieł. Poza tym nie potrzebują głębokich fundamentów na całej długości i szerokości pracy hali, ale jedynie w wyszczególnionych jej punktach, a co również ma niebagatelny wpływ na koszt konstrukcji oraz czas jej wykonania.

Doświadczona ekipa, na przygotowanym uprzednio według wskazań konstruktora miejscu, potrafi nawet największą halę zmontować w jeden, góra kilka dni, a wydłużony czas następuje jedynie wówczas, gdy konstrukcja zawiera dodatkowe elementy, jak zsypy połączone z rampami i gdzie wymagana jest większa precyzja. A także ze względu na zdarzające się nieprzyjazne warunki atmosferyczne jak nazbyt silny wiatr. Poza tym niewiele jest w stanie budowę taką powstrzymać i dotyczy to każdej pory roku, także zimy, a zastosowanie użytkowe takich hal, może być naprawdę bardzo zróżnicowane.

Rolnik uzyska powierzchnię dla płodów rolnych albo garaż dla swych ciągników i maszyn; hurtownik nowo jakościową powierzchnię magazynową; producent halę do wytwarzania towarów i wiele, wiele innych.

O autorze

Dodaj komentarz